Podchorążych 15a/lok. 3, 68-200 Żary +48 608 302 251 biuro@kardasz-kancelaria.pl

  • Home
  • Jazda po alkoholu a konfiskata samochodu

Jazda po alkoholu a konfiskata samochodu

W pierwszej kolejności należy rozróżnić prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu a w stanie nietrzeźwości. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3

Prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń, natomiast prowadzenie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem z art. 178a kodeksu karnego.

Skupiając się na możliwości konfiskaty samochodu osoby prowadzącej po alkoholu należy zauważyć, iż od 14 marca 2024 r. obowiązuje zasada, że konfiskata samochodu jest obligatoryjna w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo, przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami, jednak nie dotyczy to sprawców wypadków drogowych, mających w organizmie 1 promil alkoholu.

Dodatkowo sąd może (ale nie musi) orzec konfiskatę samochodu w przypadku spowodowania wypadku z zawartością alkoholu powyżej 0,5 promila. W takim wypadku decyzja leży w rękach sądu.

Jednym z kluczowych rozwiązań nowych przepisów jest fakt, że konfiskata samochodu dotyczy również pojazdów w leasingu lub wynajmie długoterminowym. W takich przypadkach, jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, może zostać obciążony karą finansową równą wartości pojazdu. Dodatkowo w przypadku kierowania pojazdem służbowym podczas wykonywania obowiązków zawodowych polegających na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy, nawet w stanie nietrzeźwości, pojazd nie ulega konfiskacie. W takich przypadkach sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej