Podchorążych 15a/lok. 3, 68-200 Żary +48 608 302 251 biuro@kardasz-kancelaria.pl

  • Home
  • Opieka naprzemienna a alimenty

Opieka naprzemienna a alimenty

Aktualne przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dopuszczają możliwość wspólnego sprawowania władzy rodzicielskiej przez rodziców, którzy żyją w rozłączeniu. Uwzględnia się tym samym zarówno prawo obojga rodziców do aktywnego uczestnictwa w procesie wychowania własnego dziecka jak i prawo dziecka do kontaku z obojgiem rodziców. Opieka naprzemienna to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia ona rodzicom na stały kontakt z dzieckiem. Nie dochodzi więc do zerwania więzi. Relacje cały czas są utrzymywane. W przypadku opieki naprzemiennej dziecko nie odczuwa tak mocno rozstania rodziców, bo z każdym z nich utrzymuje regularny kontakt.

W przypadku opieki naprzemiennej sądy najczęściej obciążają kosztami utrzymania dziecka oboje rodziców po równo. Nie precyzuje się wówczas konkretnych kwot, to rodzice powinni ustalić we własnym zakresie zasady ponoszenia dodatkowych kosztów, które nie są związane z pobytem dziecka u danego rodzica (np. kosztów leczenia, korepetycji, wyjazdów szkolnych).

Zasada ta ulega zmianie w przypadku istnienia znacznej różnicy w sytuacji zarobkowej i majątkowej rodziców. Jeżeli jedno z rodziców może mieć trudność z zaspokajaniem potrzeb dziecka, kiedy to spędza czas u niego sąd może zdecydować o zasądzeniu alimentów od rodzica, którego sytuacja finansowa jest lepsza. Dzięki temu oboje rodzice będą mieli równe szanse na sprawowanie opieki nad dzieckiem i spędzanie z nim czasu. Istotne jest, że alimenty te będą zdecydowanie niższe, niż gdyby to tylko jedno z rodziców sprawowałoby opiekę nad dzieckiem.